Home » Porady » 5 sposobów na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa

5 sposobów na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa

 

5 sposobów na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa

Kiedy dziecko jest małe, działania rodziców służą przede wszystkim eliminacji potencjalnych niebezpieczeństw, w których może się znaleźć. Gdy dorasta – rodzice stają w obliczu wielu decyzji, które mają je chronić. Co robić na co dzień, by czuło się bezpiecznie, a jednocześnie było świadome zagrożeń?

1. Bądź przykładem w każdej sytuacji

Dzieci wyrabiają w sobie pewne zachowania i nawyki na podstawie obserwacji rodziców. Wymagasz, by dziecko stosowało się do zasad ruchu drogowego? Przestrzegaj ich. Chcesz, by rozumiało, że każde zachowanie niesie ze sobą konsekwencje? Pokaż lub opowiedz, jak mogą wyglądać. Pamiętaj, że dzieci są świetnymi obserwatorami i z łatwością zauważą, kiedy to, o czym mówisz, nie zgadza się z tym, co robisz.

2. Ucz rozwagi i bądź przewidujący

Wraz z rozwojem i coraz większą samodzielnością dziecka nie możesz mieć go ciągle w zasięgu wzroku. Możesz jednak zaopatrzyć dziecko w smartwatch z lokalizatorem GPS, dzięki któremu będziesz wiedzieć, gdzie znajduje się w danej chwili i mieć pewność, że nic mu nie zagraża.

3. Przygotuj listę zasad i wymagaj ich przestrzegania

Rozpisz i omów zasady, do których dziecko ma się stosować, a następnie pilnuj, aby nie łamało ustaleń. Jeśli gra w internecie, dobierz gry odpowiednie dla wieku i zadbaj o zachowanie prywatności w sieci. 

4. Poznaj znajomych dziecka

Grupa rówieśników ma ogromny wpływ na dziecko. Wiedz, w jakim towarzystwie przebywa, by móc zareagować, gdy zauważysz niepokojące zmiany w zachowaniu dziecka.

5. Ucz, jak ma sobie radzić w trudnych sytuacjach

Kształtuj w dziecku zasadę ograniczonego zaufania wobec nieznajomych oraz umiejętność odmawiania w niecodziennych sytuacjach. Wytłumacz, jak się zachować, kiedy nieznajomy zaproponuje mu cukierki albo zabranie do rodziców. Dziecko powinno również znać numery alarmowe i wiedzieć, w jakich sytuacjach ma jak najszybciej zawiadomić służby ratunkowe.

Dbając o bezpieczeństwo dziecka, nie należy go przesadnie straszyć. Wystarczy, że dziecko będzie świadome możliwych zagrożeń i wrażliwe na ich sygnały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*